Scholar-athletes Commended by Board of Education

Scholar-athletes Commended by Board of Education photo
Shoreham-Wading River Wildcats have much to be proud of and their accomplishments were celebrated at a recent Board of Education meeting.

The High School’s fall varsity sports teams were commended for their exceptional work on the field and in the classroom.

The Board celebrated the school’s scholar-athlete teams, an honor the 171 varsity students earned by 75 percent of them maintaining an average GPA of 90 percent or above during the season.

Mark Passamonte, the District’s Director of Health, Physical Education, Athletics and Nurses, read each student’s name and accolade before they were applauded by the Board of Education and presented with a SWR School District commemorative pin.

The students are:

Girls Soccer

* All Division: Lakin Ciampo, Gianna Cacciola, Francesca Lilly, Alison Devall
* All County: Nicki Constant, Emma Kirkpatrick, Maddie Joannou
* All State: Nicky Constant
* All Academic: Francesca Lilly
* SWR MVP: Nicky Constant
* SWR Coaches Award: Sara Hobbes
* Division II Offensive Player of the Year: Nicky Constant

Boys Cross Country

* All League: Joey Krause, Adam Zelin
* All Division: Adam Zelin
* All County: Adam Zelin
* State Team Member: Adam Zelin
* SWR MVP: Joey Krause
* Section XI MVP: Adam Zelin

Girls Cross Country

* All League: Lexie Smith, Nicole Garcia and Emily Cook
* All Division: Lexie Smith, Nicole Garcia
* All academic: Lexie Smith
* SWR MVP: Lexie Smith
* SWR Most Improved: Nicole Garcia

Boys Volleyball

* All League: Brandon Safranek
* All Academic: Brandon Safranek, Will Jantzen
* SWR MVP: Brandon Safranek
* SWR Most Improved: Max Calovi

Girls Volleyball

* All League: Katlynn McGivney, Alyson Mallon, Lauren Halloran, Brianna Huebner

* SWR MVP: Katlynn McGivney

Boys Soccer

* All League: Brady Cummings, Wes Pase
* All Conference: James Rose, Joe Daleo, Jake DePaoli
* All Academic: Brennan Gorman

Girls Tennis

* All County: Catherine Erb
* All League: Natalie Acker, Brianna Arabio, Alexandra Borriello, Sydney Spuhler
* Section XI Sportsmanship Award: Madison Dimpflmaier
* SWR MVP: Catherine Erb
* SWR Most Improved: Brianna Arabio

Field Hockey

* All League: Isabella Meli, Abigail Korzekwinski
* All County: Michele Corona, Chiara Hodun, Rachel Biemer (Honorable Mention), Ashley Luppens (Honorable Mention)
* All State: Summer Steimel

Football

* All League: Mike Casazza, Jack Logan, Johnny Schwarz
* All Conference: Xavier Arline, Joe Puckey, Liam Mahoney, Matt Zahn, DJ Brown, Jake Wilson, Jake Meeker, Dom Visintin
* All County: Xavier Arline, Joe Puckey, Liam Mahoney
* SWR Special Teams Award: DJ Brown
* SWR Offensive MVP: Xavier Arline
* SWR Defensive MVP: Johnny Schwarz
* OL Grunt Award: Liam Mahoney
* DL Award: Matt Zahn
* Won Section XI Division IV Championship- 4th County Championship in the last 5 years.

Boys Golf

* Gavin Melandro: All League

Student Jason Louser was also congratulated for his second-place win at Winter Nationals in the 400 Individual Medley. He is the 18 and Under National Champion because the first-place winner was over 18. Jason’s time also qualifies him to compete in the 2020 Olympic trials.